Byznys kvete v Ostravě, Prostějově a Uherském Hradišti

Nejlepší podmínky pro podnikání panují v Ostravě, Prostějově a Uherském Hradišti. Vyplývá to alespoň ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž se hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí s rozšířenou působností.
V Moravskoslezském kraji je centrem podnikání Ostrava. Na druhé příčce skončil Frýdek-Místek a třetí jsou Odry na Novojičínsku. První příčku si moravskoslezská metropole zasloužila komunikací s podnikateli, dopravní dostupností a vysokým podílem podnikatelů. „Také ceny stavebních pozemků nerostou v Ostravě tak výrazně jako v dalších městech regionu. Město se však blýsklo především v přístupu veřejné správy, tedy v kritériích, která radnice přímo ovlivňuje,“ řekl za organizátory výzkumu David Pavlát. V Moravskoslezském kraji bylo do výzkumu zapojeno 20 měst.
V Olomouckém kraji dominuje byznysovému světu Prostějov, který těží z výborné dopravní dostupnosti. Podle výsledků jsou kvalitní podnikatelské podmínky také v Zábřehu a Litovli, které se umístily na dalších dvou místech.
„Dlouhodobě se umisťujeme na předních příčkách, takže to svědčí o tom, že podnikatelské prostředí je zde na velice dobré úrovni,“ uvedl primátor Prostějova František Jura (ANO). Radnice podnikatele do města láká na nejnižší daň z nemovitosti v kraji a snaží se jim být i jinak vstřícná. „Snažíme se rozšiřovat průmyslové zóny. Bylo prozíravé, že už v 90. letech se na východě Prostějova začaly vykupovat pozemky, tam máme největší průmyslovou zónu. Teď se snažíme rozvíjet takzvanou malou průmyslovou zónu na Brněnské ulici,“ doplnil náměstek primátora Jiří Pospíšil (Pévéčko). Ve Zlínském kraji obhájilo první místo výzkumu Uherské Hradiště. Vloni vyhrálo krajské kolo poprvé. Druhé místo obsadil Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku, třetí je Holešov na Kroměřížsku.
Podle výsledků výzkumu má slovácká metropole velmi vysoký podíl podnikajících osob v přepočtu na ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Hradiště se také výrazně rozrůstá, o čemž svědčí nejvyšší počet dokončených bytů na tisíc obyvatel v rámci Zlínského kraje.
„Co se týká ekonomických údajů, radnice se může pochlubit nadprůměrnými výdaji věnovanými na kulturu nebo sport,“ sdělil za hodnotitele David Pavlát.
„Vloni jsme intenzivně pracovali na tom, abychom letos dotáhli do konce přípravy na spuštění nového coworkingového centra, které se nyní nachází těsně před otevřením a které bude důležitým místem pro počáteční rozjezd začínajících podnikatelů,“ podotkl starosta města Stanislav Blaha (ODS).
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v Česku.
Zdroj: Právo, 15. 6. 2021