Byznys? Jablonecko triumfuje

18. 10. 2013, Jablonecký deník

Liberecký kraj – Město pro byznys Libereckého kraje 2013: 1. Železný Brod, 2. Jablonec n. N., 3. Tanvald.
Kompletním triumfem skočilo krajské kolo srovnávacího průzkumu Město pro byznys pro všechny tři obce s rozšířenou působností na Jablonecku. V loňském roce přitom skončil Železný Brod na místě pátém. Co vedlo k jeho letošnímu vzestupu? „Rychlost vyřizování agendy, odbornost úředníků, nízké ceny bytů i stavebních pozemků,“ vypočítala Helena Pirnerová, mluvčí průzkumu.
Ač zdejší podnikatelé na trh spíše žalují, podle šestého ročníku průzkumu, který vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v ČR a ve všech městských částech hlavního města Prahy, se tu podniká v celém Libereckém kraji nejlépe.
„I přes nepříznivý hospodářský vývoj zde funguje úctyhodný počet drobných živnostníků, malých a středních sklářských firem, za což je vedení města nesmírně rádo,“ uvedl starosta Železného Brodu André Jakubička. I dnes se najdou podnikatelé, kteří nezištně pomáhají v jimi vybraných oblastech.
Do soutěže mohlo město nominovat i jednu firmu, jejíž spolupráci by rádo vyzdvihlo. Za Železný Brod byla vybrána sklářská firma Detesk. „Výběr byl pro nás nesmírně těžký, partnerů města v oblasti filantropie je hned několik. Detesk jako největší zaměstnavatel ve městě spolupracuje s radnicí a podporuje neziskové organizace, kulturní a sportovní akce. Přispívá k rozvoji sklářského cestovního ruchu a propagaci města. Myslím, že si nominaci zasloužil,“ popsal starosta.
Druhé místo si z letošního ročníku odnáší Jablonec nad Nisou, kterému se do třetice nepodařilo obhájit své loňské a předloňské vítězství. Velmi dobré hodnocení ale přesto získal za rozsah úředních hodin na radnici, kvalitní emailovou komunikaci či za nejnižší nezaměstnanost ze všech obcí. Třetí Tanvald se může pochlubit vstřícností a ochotou úředníků, cenou za odvoz odpadu, nebo podporou veřejné dopravy.

MĚSTO PRO BYZNYS LK 2013

1. Železný Brod 2. Jablonec n. N. 3. Tanvald 4. Semily 5. Turnov 6. Frýdlant 7. Liberec 8. – 9. Česká Lípa, 8. – 9. Nový Bor 10. Jilemnice