Briefing

Byznys

potraviny

Peníze pro producenty zeleniny. Ministři zemědělství Evropské unie se na svém včerejším mimořádném zasedání v Lucemburku shodli, že EU odškodní producenty zeleniny postižené dopady šíření nebezpečné bakterie způsobující vážné střevní potíže. Přesné podmínky kompenzací, například komu, za co a v jaké výši se peníze vyplatí, se doladí v příštích dnech.

Sazka Hušák byl odvolán z čela firmy. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka odvolal generálního ředitele loterijní společnosti Aleše Hušáka z funkce. Oznámila to Cupkova mluvčí Lenka Tichá. V případě odchodu z loterijní firmy má Hušák nárok na odstupné v řádech desítek milionů korun. Sazka je od minulého pondělí v konkurzu.

Stavebnictví Společnost Skanska podala na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic žalobu kvůli ochraně dobrého jména firmy. Jako odškodnění chce jedna z největších stavebních firem v Česku 50 milionů korun. Řekl to generální ředitel společnosti Dan Ťok. Důvodem žaloby jsou cedule u silnic a dálnic, které upozorňovaly na údajně nekvalitní práci Skansky.

Potraviny Světové ceny potravin v květnu díky zlevnění obilovin a propadu cen cukru celkově klesly o jedno procento, zůstávají však více než třetinu nad úrovní loňského května. Sdělila to Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Agentura rovněž ve svém prvním odhadu letošní celkové produkce předpověděla nárůst sklizně obilí na nový rekord.

Daně

Evropské komise nabádá Česko, aby využilo prostor pro zvýšení nepřímých daní, tedy především daně z přidané hodnoty. Vyplývá to ze včera zveřejněných doporučení komise. Vláda Petra Nečase koncem května již schválila návrh na zvýšení snížené sazby DPH z deseti na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013.

Výroba aut Německému výrobci luxusních vozů Audi stoupl v květnu prodej o 19,5 procenta na 113 400 vozů. K růstu přispěla vysoká poptávka v Číně a na domácím trhu. Údaje zveřejnila automobilka. Audi je součástí největšího evropského výrobce aut Volkswagen.

Pivo Plzeňskému Prazdroji za uplynulý finanční rok klesl zisk před zdaněním o 10,8 procenta na 4,18 miliardy korun. Tržby největšího domácího pivovaru se meziročně snížily o 5,5 procenta na 14,559 miliardy korun. Pivovar má zhruba poloviční podíl na českém trhu.

Média Konec odkazům na Facebook. Francouzská rada pro audiovizuální vysílání zakázala televizním a rozhlasovým moderátorům pouštět do éteru odkazy na komunikační sítě typu Facebook nebo Twitter. Těmito odkazy se podle rady porušují pravidla reklamy.

Aerolinky Globální asociace leteckých společností představila projekt nového automatizovaného systému bezpečnostní kontroly cestujících. Jeho cílem je výrazně zrychlit kontrolu a zkrátit celkovou dobu odbavování pasažérů. Ta se v posledním desetiletí v důsledku zpřísněných bezpečnostních kontrol výrazně prodloužila, což leteckým společnostem ubírá zákazníky.

výroba aut

Nošovická automobilka Hyundai začala stavět druhou halu na výrobu převodovek. Povolil jí to krajský úřad v Ostravě, který řešil odvolání několika subjektů proti stavebnímu povolení. Investice za zhruba 3,5 miliardy korun souvisí s plánovaným rozšířením výroby. Oznámili to včera mluvčí automobilky Petr Vaněk a mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Herní průmysl Japonská Sony odhalila další generaci své přenosné herní konzole. Manažeři firmy představili PlayStation Vita na veletrhu herní elektroniky Electronic Entertainment Expo (E3) v Los Angeles. Podle jejich slov půjde o největší vstup nového produktu od Sony na trh od zahájení prodeje domácí konzole PlayStation 3 před pěti lety. Do prodeje půjde před Vánocemi.

Česko

Politika VV chtějí dodatek smlouvy. Věci veřejné zatím zůstávají ve vládě. Koaliční smlouvu ale chtějí vypovědět ke konci června, pokud koaliční partneři nesplní jejich podmínky. Mimo jiné požadují prosazení svých požadavků k reformním zákonům a písemný dodatek ke koaliční smlouvě. V něm se mají koaliční partneři mimo jiné zavázat ke splnění slibů o obměně kabinetu. Po včerejším jednání špiček vládních stran to oznámil předseda VV Radek John.

Veřejné zakázky Třicet procent českých radnic zveřejňuje na internetu veřejné zakázky již v hodnotě do 100 tisíc korun, a jednají tak nad rámec povinností, které jim ukládá zákon o veřejných zakázkách. Vyplývá to z dotazníkového šetření obcí, jehož výsledky byly včera zveřejněny na zahájení čtvrtého ročníku srovnávacího průzkumu Město pro byznys. Šetření se v průběhu dubna a května zúčastnila necelá polovina z 227 oslovených radnic.

Státní vyznamenání

Verheugen, Kaplický i Dienstbier. Senát asi navrhne na nejvyšší státní ocenění bývalého eurokomisaře Güntera Verheugena, architekta Jana Kaplického, atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo exministra zahraničí a svého bývalého kolegu Jiřího Dienstbiera, který v lednu zemřel. Mezi 27 letošních adeptů je včera vybral senátní podvýbor pro státní vyznamenání. Informovala o tom tisková tajemnice Pavlína Heřmánková.

Národní galerie Plány nového šéfa. Národní galerie se zaměří na vyrovnaný rozpočet a zvýšení návštěvnosti. Velké mezinárodní výstavy, které pořádá například vídeňská Albertina, NG hostit zatím nebude, a to kvůli nízkému počtu návštěvníků a příliš vysokým finančním nákladům. Tyto plány včera představil nový ředitel NG Vladimír Rösel.

Kulturní památky Pokuty za Štvanici. Za špatný stav zimního stadionu Štvanice má podle šéfa památkářů Jana Kněžínka zodpovědnost majitel, tedy hlavní město Praha, i bývalý nájemce, sdružení Apex-Club. Památkáři oběma uložili pokutu, řekl včera Kněžínek. Stadion, který se v roce 2000 stal kulturní památkou, je nyní v demolici.

Film Historický snímek Lidice, který režisér Petr Nikolaev natočil podle scénáře Zdeňka Mahlera, zaujal hned po premiéře první místo v tabulce nejnavštěvovanějších titulů českých kin. Stačilo mu k tomu 43 960 diváků a tržby ve výši 5,3 milionu korun. Na druhou pozici odsunuly Lidice americký film Piráti z Karibiku s podtitulem Na vlnách podivna, který o víkendu vyhledalo přes 28 tisíc lidí. Celkem má na kontě na 300 tisíc návštěvníků a tržby ve výši 45 milionů korun.

Svět

Usa/Irán > Americký prezident Barack Obama pohrozil dalšími sankcemi vůči Teheránu kvůli jeho jadernému programu a neochotě spolupracovat se světem. Obama to řekl po včerejším jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve Washingtonu. eu/česko > Česko by mělo zvyšovat hranici pro odchod do důchodu
rychleji, než v současnosti plánuje vláda. Uvedla to Evropská komise v doporučeních, která dala každému členskému státu. Český odborářský expert Vít Samek řekl, že „pokud to (komise) udělala, tak jsou blázni“.

Rusko

Nový trest – veřejně prospěšné práce. Ruský prezident Dmitrij Medveděv poslal do dolní parlamentní komory novelu trestního zákona, která zavádí nový druh trestu -veřejně prospěšné práce. Součástí novely jsou i některé další úpravy týkající se zmírnění postihu za menší hospodářské delikty a za méně nebezpečný obchod s drogami.

Německo

Cena litrového tupláku piva letos na mnichovských pivních slavnostech Oktoberfest poprvé přesáhne hranici devíti eur (zhruba 218 korun). Oficiálně se ceny piva na slavnostech budou pohybovat v rozmezí od 8,70 do 9,20 eura, oznámila včera mnichovská radnice.

Partnery vždy beru vážně, i když ne vždy se dá říct, že si vážnost za své výroky zaslouží. petr nečas premiér a šéf ODS v reakci na to, že Věci veřejné požadují schválit dodatek ke koaliční smlouvě, jinak vládu na konci června opustí