Blažej Fančík získal krajskou cenu za přínosnou spolupráci s městem

22. 11. 2013, Benešovský deník, Pražský deník, Boleslavský deník, Rakovnický deník, Kladenský deník, Kolínský deník, Kutnohorský deník, Berounský deník, Boleslavský deník, Nymburský deník, Příbramský deník

Nymburk– Za Středočeský kraj získala Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí společnost Fančík z Nymburka. V rámci projektu Město pro byznys nominovali všichni starostové tu firmu, která dělá pro město víc, než je náplň jejich práce.
Ředitel společnosti Blažej Fančík převzal ocenění nejen díky tomu, že už patnáct let finančně podporuje nymburský fotbalový klub SK Polaban Nymburk. Dále také například dovybavil kabiny v nově zrekonstruovaném objektu ve sportovním areálu Veslák za půl milionu korun. Sponzoruje nymburský dětský domov a letos podpořil vydání básnické sbírky Lukáše Trejbala. Finančně podporuje rychlostní kanoisty Martina Fusku a Martina Drahokoupila.
Na první pohled působí velmi klidným dojmem a vyzařuje z něj moudrost člověka, který ví, proč tady jsme. Podle jeho slov by se každý podnikatel měl finančně podílet ve svém městě.

* V jakém podnikáte oboru?

Naše firma vznikla v devadesátých letech a zaměřujeme se na realizaci filmových dekorací, interiérů a výstav. Máme i další aktivity, třeba vyrábíme nábytek.

* Kde jsme mohli vidět vaše dekorace?

V Rebelech nebo Princezně ze mlejna. Tam jsme vlastně postavili celý ten mlýn. Pracujeme i se zahraničními zákazníky. Aktuálně běží v televizi i reklama s Krakonošem, kde jsme stavěli dekorace.

* Jak jste dlouho stavěli pohádkový mlýn?

Asi měsíc. Měl normálně funkční kolo a dvě místnosti s pecí. Interiér i okolí bylo všechno od nás. Mělo to spoustu komponentů, počínaje holubníkem konče kolem. K tomu byly i exteriéry, kde se točilo i ve vsích. Bylo to obsáhlejší.

* Proč jste se rozhodl jít tímto směrem?

Byla to víceméně náhoda. Kamarád byl architekt filmových dekorací na Barrandově, kde po revoluci utlumili činnost a lidé odešli do soukromého sektoru. A my jsme to rozjížděli takovým způsobem, že dneska patříme k tomu lepšímu a jsme schopni vyhovět všem požadavkům. U nás neexistuje říct ne.

* Jak hodnotíte spolupráci s českými a zahraničními filmaři?

Čeští filmaři mají nedostatek peněz. Zahraniční zákazník když sem přijde, tak už má určitý rozpočet. Kdežto čeští filmaři nemají tolik peněz, aby všechno realizovali. Ale v případě Troškovy pohádky, tam nebyl problém. Já si ho v tomto smyslu vážím, protože on umí udělat české pohádky, a na to sponzoři slyší. V České republice se filmy sice dělají, ale je občas vidět, že nejsou peníze, takže dost věcí se udělá za jednodušší peníze. Zahraniční firma už má konkrétní představu a má na to peníze.

* A kteří zákazníci převládají?

Když přijde k nám do Šestajovic zákazník, tak je to v 95%zahraniční. Zajímavé pro ně je, že nepřijedou do banánové země, ale přijedou k Fančíkům a zírají, protože úprava našich interiérů je na úrovni. Máme tam kulatý stůl v zasedací místnosti a to všechny položí. Říkají, že je to jako u rytířů u kulatého stolu.

* Kolik máte zaměstnanců?

Máme osmdesát pracovníků, ale záleží podle práce. Teď děláme například film, k tomu děláme tři reklamy. U nás je to variabilní. Někdy musíme i doplňovat lidmi, kteří se najímají jednorázově.

* Proč vás město nominovalo na cenu za spolupráci s radnicí?

Myslím, že mám dobrý vztah k vedení města a druhá věc je, že patřím mezi podnikatele, kteří přispívají. Nedávám peníze jenom do sportu, snažím se dát do školky, do dětského domova. Stále říkám, že každý podnikatel by se měl podílet nějakou finanční částkou na městě. Víte, dotace a peníze od státu jsou čím dál tím horší. Bylo by dobré, kdyby každý trochu přispěl.

* Jakou měrou?

I taková stovka, to je peníz. Když si vezmete, kolik lidí podniká třeba v Nymburku, tak by se daly sehnat velmi slušné peníze. Ale bohužel tato společnost k tomu není vychovávána, aby zastávala filosofii, když se ti daří, tak pomoz lidem, kterým se tolik nedaří. Já byl vždycky zastánce toho, že když já vydělám, tak by měl vydělat i ten druhý. U nás se nestalo, abych někomu nezaplatil. Ať se stane cokoliv, musíme zaplatit. To je moje parketa, mám to na starosti, abych lidem zaplatil.

* Jak byste sám zhodnotil působení firmy?

Překvapilo mě, že jsme vůbec nominovaní. Máme firmu se synem a díky němu jsme šli dopředu. Jste mladí, já už bych šel radši do důchodu. Už jsem se dost nastaral, ale dělám si legraci. Syn Marek dělá věci, že mezi filmaři platí za slušného. Máme rozumě práce. Nemáme dost, to bych se rouhal, ale máme rozumě práce, tak se snažíme, aby všechno bylo v pořádku.

* Jaké projekty podporujete?

Zmíním takovou maličkost, která ale je podstatná. U nás jsou dva fotbalové kluby. AFK Nymburk neměli časomíru, tak jsem ji koupil. Protože tam hrají malí žáčkové a to patří k fotbalu, aby tam byla pořádná časomíra. Fotbalisté, kterým přispíváme více, tak dostávají peníze, aby žáčkové měli možnost jezdit, a když byli béčko, tak dostávali i vybavení.

* Jak pomáháte dětskému domovu?

Naposled ke konci roku jsme jim dávali vysavače. Mají čtyři skupiny a každý si uklízí podle svého a nefungovaly jim. Letos jim kupujeme fotoaparáty, protože oni měli ještě přístroje na film. U nás je fotograf pan Tichý, tak jim zajistí i malé školení, aby děti uměly fotit.

* Podporujete hlavně děti?

V Šestajovicích, kde máme základnu, dílny a podobně, dáváme místnímu úřadu nějaké peníze s tím, že padesát procent musí jít na děti. Mají tam nově postavenou školku s dětským hřištěm, tak jsme jim vyrobili koleje, filmařskou mašinku a u toho tunel. Je to pro ně zajímavější. Mají tam hodně aktivní úřad v dobrém slova smyslu a občas u nich vychází v měsíčníku, že pan Fančík podpořil nějaký projekt nebo dětské dny.

***

„Každý podnikatel by se měl podílet nějakou finanční částkou na městě. Víte, dotace a peníze od státu jsou čím dál tím horší. Bylo by dobré, kdyby každý trochu přispěl.“ Blažej Fančík, výrobce filmových dekorací