Zlín vítězí ve krajském srovnání výzkumu „Město pro byznys desetiletí“

Vyvážená kombinace kvality podnikatelského prostředí a vstřícného přístupu veřejné správy činí z krajského města šampióna mezi všemi třinácti městy a obcemi s rozšířenou působností v regionu. A není to pro krajské město při pohledu do jiných regionů ani zdaleka samozřejmostí. Druhý skončil Holešov, třetí Vizovice. Analytická agentura Datank, která za výzkumem stojí, se ve výzkumu zaměřila na srovnání výsledků za uplynulé desetiletí.

Zlín s podnikateli dobře komunikuje
Statutární město Zlín nasbíralo za sledované období dvě prvenství, dvě druhá a také dvě třetí místa. V části výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí, zaznamenalo město za poslední desetiletí v rámci regionu dokonce celkem čtyři nejlepší umístění. Při celorepublikovém srovnání se Zlínu zadařilo v roce 2009, kdy se vyhoupl na devátou a v roce 2018 na osmou příčku. V TOP10 v rámci celé České republiky je Zlín z dlouhodobého hlediska v počtu právnických osob, v nákladech věnovaných na veřejnou dopravu a také v testu elektronické komunikace, které se v rámci výzkumu prověřuje fiktivními telefonickými a e-mailovými podnikatelskými dotazy.

 „My si úspěchu velmi vážíme a je to pro nás závazek pro další práci. Zlín byl vždy podnikatelským městem, všichni vnímáme odkaz Tomáše Bati a chceme v tom dále pokračovat. Snažíme se dělat takové věci, aby město bylo atraktivní, abychom lákali investice a podporovali nové stavby, aby se město rozvíjelo. Plánujeme zřízení kanceláře architekta města Zlína, což považuji za důležité pro veřejnost i pro investory. Do budoucna zvažujeme také zřízení městské developerské společnosti, která by mohla začít připravovat zasíťování pozemků pro výstavbu. Chceme se v této oblasti více angažovat,“ říká náměstek primátora města Zlína Pavel Brada.

Radnice v Holešově investuje, ve Vizovicích je hodně podnikatelů
V závěsu za vítězem se umístil Holešov, a to se dvěma krajskými vítězstvími, čtyřmi druhými a jedním třetí místem za uplynulou dekádu. Svého maxima z hlediska celorepublikových výsledků dosáhlo město za poslední desetiletí v roce 2014 krásným dvanáctým místem. Holešov se může pochlubit vysokými kapitálovými výdaji, vysokými průměrnými mzdami i nízkou dlouhodobou nezaměstnaností. Bronz patří městu Vizovice, které na nejvyšší příčku v kraji vystoupalo dvakrát, k čemuž je třeba připočítat jedno stříbro a jedno třetí umístění. Celorepublikově se Vizovice blýskly v roce 2016 pátou příčkou. Za dlouhodobými úspěchy stojí zejména vysoký počet podnikatelů i velký počet zaměstnavatelů.

Z hlediska srovnání krajů v rámci celé České republiky byly pro Zlínský kraj vůbec nejúspěšnějšími roky 2009, 2016 a 2018. V prvním případě obsadil Zlín deváté místo, o sedm let později se na pátou pozici vyšplhaly Vizovice a konečně v roce 2018 se zadařilo opět krajskému městu, které se probojovalo na celkově osmou příčku.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.