Za podnikáním na Královéhradecku nejlépe do Nové Paky

Dobrým hospodařením a celkově kvalitními podmínkami pro podnikání si letos krajské vítězství vybojovalo město Nová Paka. Na Královéhradecku se na stupně vítězů dostaly také statutární město Hradec Králové a Dobruška. Výzkum Město pro byznys zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Nová Paka dobře hospodaří
Ukazatele, které zaznamenávají to, jak město nakládá s finančními prostředky, jsou v případě Nové Paky na skvělých hodnotách. Podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města je velmi vysoký, stejně jako likvidita. Pokud jde o podíl čerpaných dotací v přepočtu na příjmy, je Nová Paka dokonce v TOP 10 celorepublikově. Město při srovnání s dalšími ORP v rámci Královéhradeckého kraje vynakládá dostatečné prostředky na oblast sociální péče a na vzdělávání. Nová Paka drží nízkou úroveň daně z nemovitosti, daří se zde firmám s více než 250 zaměstnanci, kterých je zde v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů v kraji nejvíce. O tom, že se ve městě podnikání daří, svědčí i vysoký počet živnostníků v přepočtu na obyvatele. Podíl lidí nezaměstnaných déle než 1 rok mezi dosažitelnými uchazeči o zaměstnání je v Nové Pace velmi málo.

„Hlavním naším cílem je vytvářet město pro kvalitní život. Podnikatelské prostředí je jednou z jeho neopomenutelných složek. Zde je klíčový férový přístup ke každému, kdo potřebuje součinnost města. Je to i o přístupu k věci. Problémy je potřeba flexibilně řešit, a ne je vytvářet a řetězit,“ říká starosta Nové Paky Josef Cogan.

Hradec Králové exceluje v přístupu veřejné správy, Dobruška má nulové náklady na dluhovou službu
Krajské město zaznamenalo v regionu nejlepší výsledek v mystery testování, které pomocí fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenského úřadu. Hradec Králové má rovněž kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou přehledně vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou. V Hradci je rovněž vysoký počet ekonomických subjektů, radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky na veřejnou dopravu a na kulturu. Ve městě je také například vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Bronzová Dobruška se může pochlubit nulovými náklady na dluhovou službu. Finanční prostředky směřuje radnice zejména do oblasti bydlení a sportu. Počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné, je v rámci regionu nadprůměrný. Nově příchozí podnikatele může potěšit, že počet uchazečů o zaměstnání je zde o něco vyšší než ve většině dalších měst v Královéhradeckém kraji.

Fotogalerii z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Nová Paka
2. Hradec Králové
3. Dobruška
4. Nové Město nad Metují
5. Hořice
6. Jičín
7. Nový Bydžov
8. Kostelec nad Orlicí
9. Náchod
10. Rychnov nad Kněžnou
11. Vrchlabí
12. Jaroměř
13. Dvůr Králové nad Labem
14. Trutnov
15. Broumov