Semily vítězí v krajském srovnání výzkumu Město pro byznys

Semily, Liberec a Jablonec nad Nisou. To jsou tři města, kam v Libereckém kraji nejlépe za podnikáním. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž analytici agentury Datank hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Semily dobře hospodaří
Vítězné osmitisícové město se může pyšnit několika skvělými hodnotami v oblasti ekonomiky. Podíl kapitálových výdajů je v poměru k celkovým výdajům v rámci Libereckého kraje vůbec nejvyšší. Stejně tak je to se schopností čerpat dotace, alespoň o tom vypovídá nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech města. Radnice vydává v přepočtu na obyvatele v krajském srovnání dostatečné finanční prostředky do oblasti vzdělávání a sociální péče. Zaznamenala rovněž velmi vysoký skóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Podnikatele, kteří uvažují o umístění svého podniku ve městě, může potěšit, že se v Semilech průměrná měsíční mzda drží na nižší úrovni než ve většině ostatních měst v regionu. Počet živnostníků v přepočtu na obyvatele je v Semilech dokonce v TOP 20 ze všech ORP celorepublikově.

„Já bych hlavně vyzdvihla to, že se město kvalitně stará o svoji infrastrukturu a veřejný prostor, protože to je základ jak pro bydlení, tak pro podnikání. Konkrétně se jedná o školy, školky, sociální a zdravotní oblast a další. Hodně jsme investovali a budeme investovat do dopravy, protože celkové dopravní napojení města na páteřní síť je složitější. V rámci města ji ale máme velmi propracovanou. Co se týká podnikatelů, tak i v dobách, kdy se s nimi nebylo možné přímo potkávat, tak jsme se jim snažili pomáhat naším přístupem i radami ,“ říká starostka Semil Lena Mlejnková.

Liberec nabízí kvalitní podnikatelské prostředí, Jablonec nad Nisou boduje v komunikaci
Počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele je v krajském městě nejen nejvyšší v celém regionu, ale dosahuje do TOP 10 v celorepublikovém srovnání. Nejlepšího výsledku v rámci Libereckého kraje dosáhlo město rovněž v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů mapuje rychlost a obsahovou kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. Liberec těží také ze své dobré dopravní dostupnosti, radnice vynakládá dostatek peněz na veřejnou dopravu a na kulturu. Třetí Jablonec nad Nisou má v rámci kraje velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné formě vše podstatné, co potřebují vědět pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Jablonec drží na velmi nízké úrovni daň z nemovitosti, nadprůměrného výsledku dosahuje v počtu právnických osob v přepočtu na obyvatele, počet ekonomických subjektů meziročně výrazné stoupá.

Fotografie z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Semily
2. Liberec
3. Jablonec nad Nisou
4. Železný Brod
5. Turnov
6. Česká Lípa
7. Tanvald
8. Jilemnice
9. Nový Bor
10. Frýdlant