Pro podnikání na jižní Moravě je Brno jasnou volbou!

Srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí kvalitu podnikatelského prostředí a přístup veřejné správy v jednotlivých regionech, vyhodnotil jako vítěze v Jihomoravském kraji statutární město Brno. Na dalších stupních vítězů se podle analytiků agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, umístily Slavkov u Brna a Pohořelice.

Brno nabízí pro podnikání kvalitní podmínky
Moravská metropole se může pochlubit velmi vysokým počtem ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, a to dokonce v celorepublikovém srovnání. V rámci Jihomoravského kraje je zde také velmi nadprůměrný počet živnostníků. Brno těží ze své výhodné polohy a dobré dopravní dostupnosti. O rozvoji a ohledu na udržitelnost podnikání svědčí rovněž v rámci České republiky vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Radnice má velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich v přehledné podobě naleznou vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Pokud se jedná o ekonomické ukazatele, vynakládá město dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy. Nadprůměrných výsledků v rámci regionu dosahuje také v podílu kapitálových výdajů na celkových výdajích města.

„Pro mě je to velká radost, je to potvrzení toho, co se snažíme dělat. Snažíme se být městem, které je přívětivé pro podnikatele, úzce spolupracujeme s regionální Hospodářskou komorou. Díky tomu známe problémy, které jsou pro podnikatele důležité. Schválili jsme zásady pro investory, což ukazuje na dobrou spolupráci mezi podnikatelským sektorem a radnicí. Chceme se dále rozvíjet jako město, které je známo svými inovacemi, chceme se dále rozvíjet také například na poli elektromobility,“ říká primátorka Brna Markéta Vaňková.

Slavkov u Brna se rozvíjí, Pohořelice uspěly v mystery testování
Stříbrný Slavkov u Brna zaznamenává nárůst počtu obyvatel a s tím ruku v ruce jdoucí vysoký počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Index stáří, tedy poměr lidí starších 65 let ku lidem mladším 14 let, je v regionu nejnižší, což dává příslib rozvoje podnikatelského prostředí i do budoucna. Slavkov u Brna drží na velmi nízké úrovni daň z nemovitosti, radnice vynakládá nadprůměrné finance do oblasti vzdělávání. Třetí Pohořelice dosáhly nejlepšího výsledku v Jihomoravském kraji v mystery testování. To ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů na fiktivní podnikatelské dotazy. Meziroční změna počtu ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele je zde velmi vysoká dokonce celorepublikově. Pohořelice mají v rámci regionu nejvyšší likviditu a také podíl kapitálových výdajů.

Fotografie z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Brno
2. Slavkov u Brna
3. Pohořelice
4. Hustopeče
5. Šlapanice
6. Blansko
7. Vyškov
8. Mikulov
9. Moravský Krumlov
10. Rosice
11. Kuřim
12. Hodonín
13. Tišnov
14. Kyjov
15. Bučovice
16. Znojmo
17. Břeclav
18. Boskovice
19. Veselí nad Moravou
20. Ivančice
21. Židlochovice