Nejlepším městem pro podnikání ve středu Čech je Lysá nad Labem

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se ve Středočeském kraji stalo město Lysá nad Labem. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi a v Říčanech. Srovnávací výzkum zpracovává již patnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Lysá nad Labem se podnikatelsky rychle rozvíjí
Vítězné desetitisícové město se může pyšnit nejlepšími hodnotami hned v několika sledovaných hodnotách. Zaznamenává nejvyšší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů a také počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Město mládne, svědčí o tom nejnižší index stáří, tedy poměr mezi lidmi nad 65 let v poměru k lidem do 14 let. Radnice vykazuje skvělé výsledky v ekonomické oblasti. Jedná se o v rámci Středočeského kraje nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města. Lysá nad Labem má rovněž velmi vysoký podíl čerpaných dotací na celkových příjmech města. Dostatečné finanční prostředky věnuje především do oblasti sportu a veřejné dopravy. Nadprůměrný výsledek dosáhla Lysá nad Labem ve skóringu úředních hodin, tedy počtu hodin, během nichž si podnikatelé mohu přijít vyřídit vše potřebné pro své podnikání.

„Mám velikou radost, že se naše město umístilo na prvním místě v rámci Středočeského kraje a vím, že to není zadarmo, je v tom velké úsilí. Máme rozsáhlou investiční činnost, v současnosti běží sedm velkých projektů. Největší z nich je výstavba nové sportovní haly za 150 milionů korun. Dále je to rekonstrukce a zkapacitnění vodojemu, pustili jsme se do severojižního průtahu našeho města. Ve spolupráci se Středočeským krajem jsme také rekonstruovali nadjezd přes nádraží. Na nádraží budujeme dopravní terminál s parkovišti, včetně parkovacího domu pro jízdní kola. Jako jediní nejen v České republice máme dvě cyklověže. Investujeme do škol, máme projekt na zkapacitnění základní školy, máme připraven projekt na rekonstrukci bazénu pro školní plavání. V půdní vestavbě radnice právě vzniká konferenční sál. Velkým lákadlem města je prosperující a skvěle dostupné výstaviště, kde je dvaadvacet výstav ročně. Podporujeme bytovou výstavbu, v plánu máme družstevní bytovou výstavbu pro naše mladé rodiny,“ říká starosta Lysé nad Labem Karel Otava.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav uspěl v mystery testování, v Říčanech je nejvíce živnostníků
Stříbrný Brandýs nad Labem – Stará Boleslav dosáhl v rámci celého Středočeského kraje velmi dobrého výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. V souměstí, které může těžit z výborné dopravní dostupnosti, je vysoce nadprůměrný počet právnických osob v přepočtu na obyvatele. Radnice se může pochlubit nulovými náklady na dluhovou službu a také velmi nízkou daní z nemovitosti. Třetí Říčany se rozrůstají, změna počtu obyvatel je v kraji nejvyšší. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných je přitom v rámci regionu nejnižší. V přepočtu na obyvatele mají Říčany nejvyšší počet fyzických osob podnikajících, tedy živnostníků. Ve městě myslí na udržitelnost, alespoň počet dobíjecích stanic pro elektromobily je v rámci Středočeského kraje velmi vysoký.

Fotografie z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Lysá nad Labem
2. Brandýs n/L – Stará Boleslav
3. Říčany
4. Beroun
5. Mladá Boleslav
6. Kralupy nad Vltavou
7. Kladno
8. Dobříš
9. Černošice
10. Neratovice
11. Slaný
12. Benešov
13. Kutná Hora
14. Mnichovo Hradiště
15. Kolín
16. Nymburk
17. Rakovník
18. Příbram
19. Poděbrady
20. Hořovice
21. Český Brod
22. Votice
23.Vlašim
24. Mělník
25. Čáslav
26. Sedlčany