Nejlepší místo pro podnikání ve středních Čechách? Do čela se vyhoupla Příbram!

Neutuchající rozvoj podnikatelského prostředí ve Středočeském kraji je patrný doslova na každém kroku. Podnikatelsky nejpřívětivější Příbram těží především ze zodpovědného a vstřícného přístupu místní radnice. Na druhé příčce srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018, který zpracovává analytická agentura Datank, skončil Brandýs nad Labem / Stará Boleslav, třetí místo obsadil Benešov.

V Příbrami dobře hospodaří
Vloni bronzová Příbram se může pochlubit především vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání, vysokým podílem právnických osob a také nízkými cenami stavebních pozemků, které mohou další podnikatele jedině přilákat. V kategorii přístupu veřejné správy zaznamenala Příbram skvělé výsledky zejména v ekonomických údajích. Jedná se například o nejvyšší likviditu, velmi vysoký podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu nebo velmi nízké náklady na dluhovou službu. V neposlední řadě má Příbram kvalitní webové stránky, na nichž podnikatelé naleznou v přehledné podobě vše podstatné, co v rámci komunikace s veřejnou správou potřebují.

„Hlavním předpokladem pro získání ocenění, je podle mého názoru infrastruktura a kvalitní pracovní síla. Pokud jde o odborné vzdělávání ve městě, snažíme se, aby i učební obory byly přizpůsobeny firmám, které u nás působí. Snažíme se také zcelit některé pozemky, které z části město vlastní, a budeme chtít rozšířit průmyslovou zónu a vybudovat tam komunikace pro lepší obslužnost. To je další z konkrétních kroků, který by měl ještě zlepšit podnikatelské prostředí,“ říká místostarosta Příbrami Martin Buršík.

V Brandýse se podnikání rozvíjí, Benešov má velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnanost
Brandýs nad Labem / Stará Boleslav dokázala obhájit loňské skvělé druhé místo. Středočeské město na Labi s dobrou dopravní dostupností boduje v regionu především vysokým přírůstkem obyvatel, stejně jako jedním z nejvyšších přírůstků ekonomických subjektů. V přístupu veřejné správy stojí za ocenění nejvyšší kapitálové výdaje, radnice rovněž uspěla v testu elektronické komunikace. Bronz zaslouženě bere Benešov, který se může pyšnit nízkou dlouhodobou nezaměstnaností, velmi nízkou dluhovou službou a vysokým podílem podnikatelů.

Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Na již tradičních krajských setkáních pro starosty a starostky se odborníci na danou problematiku letos zaměřují například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i širokou veřejnost je sestavován jedinečný žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.