Neutuchající rozvoj podnikatelského prostředí ve Středočeském kraji je patrný doslova na každém kroku. Podnikatelsky nejpřívětivější Příbram těží především ze zodpovědného a vstřícného přístupu místní radnice. Na druhé příčce srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018, který zpracovává analytická agentura Datank, skončil Brandýs nad Labem / Stará Boleslav, třetí místo obsadil Benešov.
V Příbrami dobře hospodaří
Vloni bronzová Příbram se může pochlubit především vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání, vysokým podílem právnických osob a také nízkými cenami stavebních pozemků, které mohou další podnikatele jedině přilákat. V kategorii přístupu veřejné správy zaznamenala Příbram skvělé výsledky zejména v ekonomických údajích. Jedná se například o nejvyšší likviditu, velmi vysoký podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu nebo velmi nízké náklady na dluhovou službu. V neposlední řadě má Příbram kvalitní webové stránky, na nichž podnikatelé naleznou v přehledné podobě vše podstatné, co v rámci komunikace s veřejnou správou potřebují.
„Hlavním předpokladem pro získání ocenění, je podle mého názoru infrastruktura a kvalitní pracovní síla. Pokud jde o odborné vzdělávání ve městě, snažíme se, aby i učební obory byly přizpůsobeny firmám, které u nás působí. Snažíme se také zcelit některé pozemky, které z části město vlastní, a budeme chtít rozšířit průmyslovou zónu a vybudovat tam komunikace pro lepší obslužnost. To je další z konkrétních kroků, který by měl ještě zlepšit podnikatelské prostředí,“ říká místostarosta Příbrami Martin Buršík.
V Brandýse se podnikání rozvíjí, Benešov má velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnanost
Brandýs nad Labem / Stará Boleslav dokázala obhájit loňské skvělé druhé místo. Středočeské město na Labi s dobrou dopravní dostupností boduje v regionu především vysokým přírůstkem obyvatel, stejně jako jedním z nejvyšších přírůstků ekonomických subjektů. V přístupu veřejné správy stojí za ocenění nejvyšší kapitálové výdaje, radnice rovněž uspěla v testu elektronické komunikace. Bronz zaslouženě bere Benešov, který se může pyšnit nízkou dlouhodobou nezaměstnaností, velmi nízkou dluhovou službou a vysokým podílem podnikatelů.
Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Na již tradičních krajských setkáních pro starosty a starostky se odborníci na danou problematiku letos zaměřují například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.
Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i širokou veřejnost je sestavován jedinečný žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.