Na severu Moravy je Městem pro byznys Ostrava!

Ostrava se prosadila v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys a obhájila svoji loňskou krajskou pozici. Další stupně vítězů v rámci Moravskoslezského kraje obsadily Opava a Frýdlant nad Ostravicí. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Ostrava láká svojí lokalitou i přístupem k podnikatelům
V rámci Moravskoslezského kraje dosahuje Ostrava výborných výsledků v přístupu veřejné správy. Počet úředních hodin, během kterých si mohou podnikatelé přijít vyřídit vše potřebné pro své podnikání, je v kraji nejvyšší, také webové stránky jsou z pohledu podnikatele přehledné a kvalitní z hlediska obsahu. Moravskoslezská metropole těží rovněž ze své polohy a dobré dopravní dostupnosti zahrnující přímé napojení na dálniční síť. Infrastruktura je rozvinutá, například počet dobíjecích stanic pro elektromobily je s výjimkou Mladé Boleslavi nejvyšší dokonce celorepublikově. Podnikatelské prostředí se v Ostravě neustále rozvíjí, o čemž svědčí například vysoký počet právnických osob v přepočtu na obyvatele. Pokud jde o výdaje, vynakládá ostravská radnice dostatečné finanční prostředky zejména na rozvoj bydlení a také do oblasti kultury.

„Ostrava se pro podnikatele, ale obecně i pro obyvatele, snaží být přívětivým městem a Magistrát města Ostravy přívětivým úřadem. Jsme velmi rádi, že v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsme dlouhodobě hodnoceni na předních příčkách a snažíme se navazovat na to, aby se u nás podnikatelské prostředí rozvíjelo, a to i maximální přístupností úřadu. Musím doplnit, že podnikatelé také oceňují, že v kritické době kolem covidu k nim město nebylo lhostejné a jako první jsme reagovali okamžitou pomocí,“ říká náměstek primátora Ostravy Radim Babinec.

Opava dobře hospodaří, Frýdlant nad Ostravicí prochází výrazným rozvojem
V rámci kraje druhá Opava se může pochlubit ekonomickými ukazateli, například vysokým podílem kapitálových výdajů na celkových výdajích nebo vysokou likviditou. Stabilitu podnikatelského prostředí ve městě podporuje vysoký podíl firem nad 250 zaměstnanců. Opava zabodovala také díky dobrému výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí živnostenského úřadu. Bronz bere Frýdlant nad Ostravicí, kde výrazně vzrůstá počet obyvatel a s tím i počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Město zaznamenalo také největší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů. Vynakládá rovněž dostatečné prostředky do oblasti sociální péče. Spolu s Opavou má Frýdlant nad Ostravicí skvělý výsledek, pokud jde o podíl čerpaných dotací v porovnání s celkovými příjmy.

Fotogalerii z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Ostrava
2. Opava
3. Frýdlant nad Ostravicí
4. Kopřivnice
5. Hlučín
6. Jablunkov
7. Třinec
8. Frýdek-Místek
9. Bohumín
10. Frenštát pod Radhoštěm
11. Kravaře
12. Bílovec
13. Nový Jičín
14. Český Těšín
15. Krnov
16. Vítkov
17. Rýmařov
18. Odry
19. Havířov
20. Orlová
21. Bruntál
22. Karviná