Na Karlovarsku uspěl ve výzkumu Město pro byznys Cheb

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Karlovarském kraji stalo město Cheb. Podnikatelské prostředí má dobrou úroveň také v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

V Chebu na podnikatele myslí
Cheb dosáhl se značným odstupem nejlepšího výsledku mezi všemi městy s rozšířenou působností v Karlovarském kraji v oblasti přístupu veřejné správy. Skvěle dopadl v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí, které se podnikatelům dostávají ze živnostenských odborů. Cheb má rovněž kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné formě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou. Pokud jde o vynakládání finančních prostředků ze strany radnice, může se Cheb pochlubit nulovými náklady na dluhovou službu. Dostatek peněz vynakládá zejména na veřejnou dopravu a bydlení. Podíl čerpaných dotací na celkových příjmech města je v krajském srovnání velmi vysoký. V rámci regionu má Cheb také nejvyšší podíl firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů.

„Ocenění si velmi vážíme, je to dobrá reklama z hlediska případných dalších investorů a dalšího rozvoje podnikatelského prostředí v Chebu. Mně osobně těší, že jsme uspěli v kategoriích, jako je vstřícnost úřadu vůči podnikatelům a zprostředkovávání informací, protože to je věc, kterou můžeme přímo ovlivnit. Myslím si, že náš živnostenský úřad a odbor správních činností v tomto směru odvádí dobrou práci. Jinak v Chebu chystáme nové rozvojové plochy, které budou určeny pro podnikání a chceme rozvíjet komplexně koncept bydlení. Chceme uvolnit další rozsáhlé plochy, které mohou sloužit k ubytování zaměstnanců,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec.

Karlovy Vary mají stabilní podnikatelské prostředí, Mariánské Lázně podporují kulturu
Krajské město se může pochlubit v regionu nejvyšším počtem právnických osob, ale také vysokým počtem živnostníků i ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Radnice vynakládá nadprůměrné finance do oblasti sportu a také do dopravy. Webové stránky města lze z pohledu podnikatele zhodnotit jako kvalitní, město jde rovněž příkladem v oblasti elektromobility, alespoň o tom svědčí nejen v rámci Karlovarského kraje nadprůměrný počet dobíjecích stanic. Třetí Mariánské Lázně investují nadprůměrné výdaje do oblasti kultury, ale také do sociální péče. K dobrým výsledkům z hlediska hospodaření přispívá vysoká likvidita a nulové náklady na dluhovou službu. Počet úředních hodin, které město nabízí podnikatelům, ale nejen jim, aby si vyřídili vše potřebné, je v rámci Karlovarského kraje vůbec nejvyšší.

Fotogalerii z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Cheb
2. Karlovy Vary
3. Mariánské Lázně
4. Aš
5. Ostrov
6. Sokolov
7. Kraslice