Na jihu Čech jsou nejlepší podmínky pro podnikání v Českých Budějovicích

Jihočeský kraj je celorepublikově regionem s velmi vysokým počtem měst s rozšířenou působností, která jsou v rámci výzkumu Město pro byznys hodnocena. O to větší radost můžou mít v silné konkurenci v Českých Budějovicích, které se staly letošním vítězem. Stříbro berou Trhové Sviny a pomyslný bronz Tábor. Srovnávací výzkum Město pro byznys vyhodnocuje analytická agentura Datank.

České Budějovice jsou dobrým místem pro podnikání
Krajské město nabízí kvalitní podnikatelské prostředí s rychlým aktuálním rozvojem. Počet právnických osob i počet všech ekonomických subjektů je v Českých Budějovicích v přepočtu na obyvatele v TOP 10 dokonce celorepublikově. Rovněž počet živnostníků je zde v rámci Jihočeského kraje nejvyšší. Podíl firem, které zaměstnávaní více než 250 lidí, je v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů v Českých Budějovicích v rámci kraje nadprůměrně. Také například dobíjecích stanic pro elektromobily je v jihočeské metropoli čtvrtý nejvyšší počet v celé České republice. Magistrát vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména na kulturu a veřejnou dopravu. Podnikatele může potěšit, že město udržuje na přijatelné úrovni daň z nemovitosti, radnice se může pochlubit také vysokou likviditou.

„Poměrně zásadní je úzká spolupráce s Hospodářskou komorou, máme dlouhodobě nadstandardní vztahy, jezdíme po místních firmách. Nejlepší je totiž si na místě poslechnout, co konkrétní firmy nebo podnikatele trápí, a pak se podle možností města snažit tu slabinu odstranit. Myslím si, že je důležitá i vstřícnost úřadu nejen vůči podnikatelům. Ne všechny plány se nám, kraji i státu daří naplnit, po dálnici jsme měli jezdit už řadu let. Kus jí tu máme, ale nedostaneme se nikam dál na sever, ani na jih, aniž bychom sjeli na komunikaci nižšího řádu. Komunikace nás trápí, a to i firmy, které tu sídlí,“ říká primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

Trhové Sviny dobře hospodaří, Tábor uspěl v mystery testování
Pětitisícovému městu, které se umístilo na druhé příčce, se daří čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je ve srovnání s dalšími ORP v regionu velmi vysoký. Stejně tak je tomu s podílem kapitálových výdajů na celkových příjmech. Místní radnice směřuje dostatek finančních prostředků zejména do oblasti vzdělávání. Trhové Sviny zaznamenávají v rámci kraje také nejvyšší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů, ale také počtu obyvatel a velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Město má také kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele. Třetí Tábor dopadl v rámci regionu velmi dobře v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. Místní radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky do oblasti bydlení, sportu a zejména sociální péče.

Fotogalerii z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. České Budějovice
2. Trhové Sviny
3. Tábor
4. Vimperk
5. Třeboň
6. Vodňany
7. Písek
8. Soběslav
9. Strakonice
10. Český Krumlov
11. Blatná
12. Milevsko
13. Prachatice
14. Jindřichův Hradec
15. Dačice
16. Týn nad Vltavou
17. Kaplice