Na jihu Čech je Městem pro byznys Blatná!

Blatná se prosadila v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Další stupně vítězů v rámci Jihočeského kraje obsadily Strakonice a Vimperk. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Blatná dominuje v přístupu veřejné správy
Jihočeské město s šesti tisíci obyvateli se může pyšnit velmi vysokým meziročním nárůstem počtu ekonomických subjektů, stejně jako nadprůměrným počtem malých a středních firem. V oblasti pracovního trhu panuje zdravé konkurenční prostředí, o čemž svědčí nadprůměrný počet uchazečů o jedno pracovní místo. Nové podnikatele může přilákat v rámci Jihočeského kraje na nízké úrovni se držící daň z nemovitosti. Radnici se daří dobře hospodařit, o čemž svědčí velmi nízké náklady na dluhovou a vysoká likvidita. Nejlepšího výsledku dosáhla Blatná v rámci regionu v kvalitě webových stránek, které jsou v rámci výzkumu posuzovány z pohledu podnikatele. Ten na nich nalezne v přehledné podobě vše potřebné jak pro komunikaci s veřejnou správou, tak třeba pro rozvoj nebo založení svého podnikání.

„Pro mě je to neskutečný úspěch a vážím si toho proto, že se nám daří zlepšovat. To je pro mě to nejdůležitější a určitě neusneme na vavřínech. My jsme teď vsadili na větší propojení podnikatelů s kulturou a dalším rozvojem města. A to se nám daří. Získáváme poměrně zásadní finanční prostředky na kulturní akce a já si myslím, že je to docela znát i v tom, že se firmy cítí trochu vtaženy do dění města. My s nimi pořádáme i různé konference, zveme je na setkání a chceme se vzájemně slyšet. To je totiž důležité i pro naše strategické plánování,“ říká starostka Blatné Kateřina Malečková.

Strakonice skrývají podnikatelský potenciál, Vimperk je nejlepší v mystery testování
Příslibem pro budoucí rozvoj podnikatelského prostředí je v regionu nízké stáří populace Strakonic, s čímž jde ruku v ruce naopak nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na obyvatele. Radnice věnuje nadprůměrné finanční prostředky na rozvoj kultury a na sociální péči. Město dopadlo velmi dobře v testu elektronické komunikace, který sleduje rychlost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy. Třetí příčku obsadil Vimperk, a to zejména zásluhou v Jihočeském kraji nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností. Cena stavebních pozemků, i přesto že svojí výší dohání ostatní, je v kraji stále nejnižší. Místní radnice hodně investuje, o čemž svědčí výrazně nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích. A nejlepšího výsledku dosáhl Vimperk v již zmiňovaném testu elektronické komunikace.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Celorepublikové výsledky budou v letošním ročníku poprvé převáženy výsledky srovnávacího výzkumu zaměřeného na kraje Místo pro život. Místo dobré pro podnikání by totiž mělo být i dobrým místem pro život! Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR.

Fotografie naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.