Jablonec nad Nisou uspěl ve výzkumu „Město pro byznys desetiletí“

Analytická agentura Datank se ve výzkumu zaměřila na dlouhodobé výsledky všech deseti měst s rozšířenou působností v rámci Libereckého kraje. Za desetileté období si zlato v regionu odnáší Jablonec nad Nisou. Kvalitní podmínky pro podnikatele v kombinaci se vstřícným přístupem veřejné správy nabízí také Železný Brod a Turnov.

Jablonec nad Nisou těží z kvalitního podnikatelského prostředí
Za uplynulých deset let stál Jablonec nad Nisou v krajském srovnání celkem osmkrát na stupních vítězů. Jednou cinknul bronz, třikrát stříbro a pětkrát zaznamenal umístění na nejvyšší příčce, takže si celkové vítězství skutečně zaslouží. Pětinásobné prvenství má Jablonec na svém kontě také v části výzkumu, která se zaměřuje na podnikatelské prostředí. Město dosahuje skvělých výsledků i na celorepublikové úrovni. Nejlépe své přednosti zhodnotilo v roce 2012 sedmou pozicí a v roce 2017 dokonce krásným čtvrtým místem. V celorepublikové TOP10 se pětačtyřicetitisícové město opakovaně umísťuje například vysokým počtem podnikatelů nebo kvalitní podporou webových stránek. Ta dokládá, že podnikatelé naleznou na stránkách města v přehledné formě vše potřebné, co potřebují ke své činnosti a pro komunikaci s veřejnou správou. V Jablonci nad Nisou se také daří držet na nízké úrovni dlouhodobou nezaměstnanost.

 „Je to potěšující, jsem rád, že se Jablonec umístil za celé desetiletí na prvním místě. Jak výzkum ukázal, co je týče přístupu radnice k podnikatelům, tak jsme na tom velmi dobře. Můžu ze své pozice potvrdit, že radnice je skutečně otevřená, a to jak fyzicky pro návštěvy občanů i podnikatelů, tak on-line komunikace je na dobré úrovni a podnikatelé mají v tomto ohledu servis na vysoké úrovni. Jako město jsme pro rozvoj podnikatelského prostředí limitováni krajinou, v níž se nacházíme. Další rozvojové plochy objektivně nemáme, takže město i podnikatelé pracují v místech, kde již historicky jsou. Zde se jim snažíme být nápomocni v tom, co město může zajistit, včetně například městské hromadné dopravy,“ uvádí primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský.

V Železném Brodu přibývá podnikatelů, Turnov má kvalitní elektronickou komunikaci
Celkově druhý Železný Brod má na svém kontě tři krajská vítězství a tři stříbrná umístění. Celorepublikově se vyšplhal nejvýše v roce 2014, a to na sedmnácté místo. Kvalitních výsledků dosahuje zejména v oblasti přístupu veřejné správy. K tomu je třeba připočítat i v rámci celorepublikového srovnání vysoký růst ekonomických subjektů nebo třeba kvalitní financování veřejné dopravy. Třetí Turnov posbíral za uplynulých deset let v regionu jedno zlato, dvě stříbra a dvakrát bronz. V roce 2010 se mezi více než dvěma sty městy v rámci České republiky umístil na 14. příčce. Turnov se může pochlubit kvalitní elektronickou komunikací nebo vysokým počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání.

Z hlediska srovnání krajů byly pro Liberecký kraj jako celek vůbec nejúspěšnějšími roky 2009, 2012 a 2017. V prvním případě se čtyři města v kraji dostala do TOP50 v rámci celé České republiky. V roce 2012 obsadil Jablonec nad Nisou sedmé místo, o pět let později dokonce čtvrté místo, čímž stanovil dosavadní maximum Libereckého kraje ve celostátním srovnání.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.