Dlouhodobým lídrem jsou z podnikatelského hlediska Mariánské Lázně

Výzkum „Město pro byznys desetiletí“, který zhodnotil kvalitu podnikatelského prostředí a přístup veřejné správy za uplynulou dekádu, vyhodnotil jako vítěze v Karlovarském kraji město Mariánské Lázně. Za úspěchem stojí vysoký podíl podnikatelů a firem, stejně jako dobré hospodaření radnice. Na dalších stupních vítězů se podle analytiků agentury Datank umístil Cheb a Ostrov.

Podnikatelské prostředí je v Mariánských Lázních bezkonkurenční
Mariánské Lázně podnikatelům v rámci Karlovarského kraje skutečně přejí. V uplynulém desetiletí se v rámci výzkumu dostaly třikrát na nejvyšší pozici, třikrát byly stříbrné a dvakrát bronzové. V části výzkumu, který hodnotí podnikatelské prostředí, bylo město za posledních sedm let dokonce v regionu pokaždé na úplné špici. Mariánským Lázním se daří rovněž v celorepublikovém srovnání. Jednou byly deváté, jednou jedenácté a nejvýše se umístily v roce 2011, a to na 5. místě. Výborných výsledků dosahuje třináctitisícové lázeňské město především v počtu firem a v podílu podnikatelů. Radnice se zároveň může pochlubit nízkou dluhovou službu a vysokým podílem výdajů věnovaných na veřejnou dopravu.

 „Jménem města Mariánské Lázně děkuji a nesmírně si vážím ocenění, kterého se nám dostalo v rámci vyhlašování srovnávacího výzkumu Město pro byznys desetiletí. Je naší snahou maximálně zpřístupnit město novým podnikatelským záměrům a otevřeně komunikovat se všemi podnikatelskými subjekty v Mariánských Lázních. V současnosti chceme klást důraz zejména na otevření možností pro začínající podnikatele a poskytnout jim ze strany města maximální možnou součinnost. Naším cílem je umožnit mladým nadaným lidem rozjet svůj byznys v našem městě při co nejnižších nákladech. Jsme si vědomi, že není v našich silách konkurovat velkým městům stavbou mohutných podnikatelských inkubátorů, ale také u nás zakládáme coworkingové pracoviště v budově naší knihovny. Do budoucna navíc počítáme s podobnými prostory v nově zrekonstruované radnici,“ uvádí starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Cheb s podnikateli dobře komunikuje, Ostrov má nízkou dluhovou službu
Stříbrný Cheb se může za poslední dekádu pyšnit čtyřmi krajskými vítězstvími, dvěma druhými a jednou třetí pozicí. Ve městě jsou i při celorepublikovém srovnání vysoké mzdy, radnice je zase otevřená v komunikaci s podnikateli, což se projevuje například nadstandartním rozsahem úředních hodin. Cheb má rovněž kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele. Bronz v Karlovarském kraji bere město Ostrov. Za poslední desetiletí se umístilo dvakrát na prvním, dvakrát na druhém i třetím místě. Největší úspěch na celostátní úrovni zaznamenalo v letech 2011, kdy z toho byla sedmá, a o tři roky později dokonce šestá příčka. Město vyniká například v podílu zahraničních podnikatelských subjektů, nízkou dluhovou službou nebo vysokým rozsahem úředních hodin.

Z hlediska srovnání krajů byly pro Karlovarský kraj vůbec nejúspěšnějšími roky 2010 a 2011. V prvním případě dosáhly Mariánské Lázně na pátou pozici a Ostrov na sedmou. V následujícím roce pak skončil Sokolov celorepublikově desátý.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.