Dlouhodobě se podnikatelé mohou spolehnout na kvalitní podmínky v Benešově

Výzkum „Město pro byznys desetiletí“, který zhodnotil kvalitu podnikatelského prostředí a přístup veřejné správy za uplynulou dekádu, vyhodnotil jako vítěze ve Středočeském kraji město Benešov. Na dalších stupních vítězů se podle analytiků agentury Datank, která za výzkumem stojí, umístila mezi šestadvaceti městy s rozšířenou působností v rámci kraje Příbram a třetí Brandýs nad Labem / Stará Boleslav.

Podnikatelské prostředí je v Benešově bezkonkurenční
Benešov je z dlouhodobého hlediska ve Středočeském kraji pro podnikatele skutečně šampiónem. Za uplynulou dekádu se ve výzkumu umístil pětkrát na špici, dvakrát na stříbrné a dvakrát na bronzové příčce. Takové výsledky jsou i při pohledu do jiných krajů skutečně výjimečné. Navíc se Benešovu daří prosadit se i celorepublikově, kde mu patří z více než dvou set sledovaných měst 18. pozice. Vůbec nejlepšího umístění za sledované období dosáhl shodně v roce 2013 a 2016 krásným čtvrtým místem. Benešov se opakovaně umísťuje v celorepublikové TOP10 v kritériích podílu podnikatelů a dlouhodobé nezaměstnanosti. O vstřícném přístupu radnice k podnikatelům svědčí dobré výsledky v testu elektronické komunikace, která se ověřuje fiktivními telefonickými a e-mailovými podnikatelskými dotazy.

„Úspěch je daný především tím, že Benešov je dobře dostupný, je blízko Prahy, máme dost rozvojových ploch a také dost investujeme, a hlavně jsme město, které nemá žádné dluhy. Město může nabídnout dostatek rozvojových ploch, které můžeme podnikatelům nabídnout. Jsme město otevřené, snažíme se, aby se Benešov dále rozvíjel. Máme zrekonstruovaný vodovod, máme zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod, takže nemáme problém se zvyšováním počtu obyvatel. Aktuálně plánujeme dost investic do dopravy, stavíme parkovací dům, přestavujeme dopravní terminál, který zahrnuje autobusové a vlakové nádraží, aby se propojily tyto dva uzly,“ uvádí místostarosta Benešova Roman Tichovský.

V Příbrami se dobře hospodaří, v Brandýse přibývá podnikatelů
Stříbrná Příbram se v posledních deseti let dokázala ve Středočeském kraji umístit dvakrát druhá a třikrát na třetí příčce. Celorepublikově se město doslova blýsklo v roce 2013, kdy dosáhlo až na pomyslnou stříbrnou medaili. Příbram si může zakládat na dobrém hospodaření radnice a z oblasti podnikatelského prostředí například na vysokém růstu počtu ekonomických subjektů. Bronzový Brandýs nad Labem / Stará Boleslav se může z dlouhodobého hlediska v kraji pochlubit třemi stříbry a jedním bronzem. V rámci celé České republiky se probojovala nejvýše v roce 2017 na desáté místo. Vděčí za to především vysokému přírůstku obyvatel, vysokému přírůstků ekonomických subjektů a také nízké nezaměstnanosti.

Z hlediska srovnání krajů byly pro Středočeský kraj vůbec nejúspěšnějšími roky 2011, 2013 a 2016. V prvním případě dosáhl Benešov na šestou pozici, o dva roky obsadil Benešov na čtvrtou příčku a zároveň Příbram skončila druhá. V roce 2016 se šest měst ze Středočeského kraje umístilo v celorepublikové TOP50, přičemž Benešov bral opět na krásné čtvrté místo.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.