Chcete podnikat na Zlínsku? Nejlépe přímo v krajském městě

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se ve Zlínském kraji stalo statutární město Zlín. Podnikatelské prostředí je kvalitní také v Holešově a Uherském Hradišti. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Ve Zlíně je rozvinuté podnikatelské prostředí
Statutární město Zlín se může pochlubit velmi vysokým počtem ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, stejně jako vysokým počtem právnických osob i živnostníků, Ve všech těchto kategoriích je město v TOP 5 dokonce celorepublikově. Město zároveň myslí na udržitelnost, počet dobíjecích stanic pro elektromobily je v rámci Zlínského kraje nejvyšší. Dostupnost úřadu pro podnikatele je vysoká, alespoň o tom svědčí v rámci regionu nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé, ale nejen oni, mohou vyřídit vše potřebné. Pokud jde o ekonomické ukazatele, je třeba vyzdvihnout dostatečné množství peněz vynakládaných na sport, kulturu a také na veřejnou dopravu. V rámci kraje zaznamenává zlínský magistrát rovněž nadprůměrný podíl čerpaných dotací v poměru k celkovým příjmům města.

„Velmi nás to těší, bereme to jako závazek. Zlín byl vždy podnikatelským městem, chceme na to navazovat. Aktuálně máme rozpracováno mnoho zajímavých projektů. V brzké době budeme otevírat nové tržiště Pod Kaštany, připravujeme velkorysou rekonstrukci náměstí Míru. Velkým rozvojovým projektem je rekonstrukce Velkého kina, které nezůstane pouhým kinem jako při jeho otevření v roce 1932, ale mělo by být multifunkčním prostorem. Dalším projektem, který by měl ukázat, že Zlín je v širokém okolí nejvýznamnějším podnikatelským městem, je příprava nové čtvrti Březnická, kde by mělo vzniknout deset objektů, včetně vysokoškolských kolejí, kancelářských prostor, bytů a zajímavého veřejného prostoru,“ říká náměstek primátora Zlína Pavel Brada.

Holešov se podnikatelsky rozrůstá, Uherské Hradiště má kvalitní webové stránky
Druhý Holešov si připisuje v rámci Zlínského kraje vůbec nejvyšší změnu počtu ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Výrazně zde stoupá také celkový počet obyvatel, počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel je v regionu nejvyšší. Počet uchazečů o zaměstnání je tu v porovnání s dalšími městy relativně vysoký, průměrné měsíční mzdy naopak nízké, což může přilákat nové podnikatele a investory. Daň z nemovitosti se drží na nízké úrovni. Holešovská radnice se může pochlubit vysokým podílem kapitálových výdajů v poměru k celkovým výdajům a také nejlepším výsledkem v testu elektronické komunikace, tedy v rychlosti a kvalitě odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy. Bronzové Uherské Hradiště se může pyšnit svými webovými stránkami, které jsou z pohledu podnikatele přehledné a je na nich k nalezení vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Přívětivost radnice podtrhuje na Zlínsku nejvyšší počet úředních hodin. Z ekonomických ukazatelů ne možné doplnit vysokou likviditu a dostatečné finanční prostředky věnované do oblasti bydlení a kultury.

Fotografie z předávání naleznete zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Celkové pořadí
1. Zlín
2. Holešov
3. Uherské Hradiště
4. Valašské Meziříčí
5. Rožnov pod Radhoštěm
6. Vizovice
7. Valašské Klobouky
8. Luhačovice
9. Otrokovice
10. Kroměříž
11. Vsetín
12. Uherský Brod
13. Bystřice pod Hostýnem