Logo

 Aktuality 

V Humpolci se podnikání daří. Stal se Městem pro byznys 2015

26. 4. 2016

Nízká nezaměstnanost, vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů a velmi dobré hospodaření radnice. Hlavní důvody, které dělají z Humpolce nejlepší město pro podnikatele v České republice. Druhá skončila Dobruška. Bronz bere loňský vítěz, Nová Paka.

Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Dokazují to jeho pravidelná vítězství v rámci kraje a velmi dobře si vede každoročně také v celorepublikovém srovnání. Vítězem se stal v roce 2008, 2013 a také letos! Za zmínku jistě stojí také čtyři druhá místa. Humpolecká radnice i nadále pokračuje v nastaveném trendu a podnikatelům dopřává ty nejlepší podmínky.
K pozitivům tradičně patří vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů (3. místo v ČR).

Město se může pochlubit také velkým nárůstem obyvatel, nízkou dlouhodobou nezaměstnaností a místní podnikatelé mohou nabírat odborné pracovníky, protože podíl učňů a studentů odborných škol je na dobré úrovni.

Humpolecká radnice nadprůměrně dobře hospodaří. Náklady na dluhovou službu jsou na nízké úrovni a v ukazeteli iRatingu skončil Humpolec z 205 měst na velmi dobrém 16. místě. Také nastavení místních poplatků, které se týkají podnikaní, je na nízké úrovni. V neposlední řadě těží podnikatelé a město z velmi dobré polohy. Umístění u hlavní dálniční tepny D1 na půl cesty mezi Prahou a Brnem je více než výhodné.

„Velmi mě těší, že jsme již potřetí vyhráli. Vždy je dobré vidět, že to co děláme, děláme správně a toto ocenění to potvrzuje. Podnikatelům se snažíme vytvořit ty nejlepší podmínky a dlouhodobě se nám to daří. Daří se nám lákat velké investory, podporovat tradiční podnikatele a rozšiřovat tak ekonomickou sílu města. Nezaměstnanost je u nás na velmi nízké úrovni a to je pardoxně skoro ten jediný „problém“, který nás nyní trápí. Chybí kvalifikovaná pracovní síla, ale já věřím, že se to do budoucna zlepší i díky většímu počtu odborných studentů v našem okolí,“ okomentoval vítězství starosta Jiří Kučera.

Pokrokovost města Humpolec
potvrdil i průzkum společnosti Microsoft zaměřený na využívání moderních technologií a otevřená data. „Z průzkumu vyplynulo, že radní v Humpolci vnímají moderní technologie jako významný nástroj jak pro zvyšování efektivity uvnitř úřadu, tak i směrem k občanům. Standardem je zveřejňování územního plánu, rozklikávacího rozpočtu, ditigálních mapových podkladů i informací z oblasti dopravy. Humpolec je i jedním z dvou měst v kraji Vysočina, které využívají cloudové služby,“ říká Lenka Čábelová, tisková mluvčí, Microsoft.

Druhá Dobruška
zlepšila podmínky pro podnikání a stejně jako v krajském srovnání potvrdila, že jde podnikatelům naproti. Pozitivní je hlavně to, že Dobruška dosáhla velmi dobrých výsledků jak v kritériích spadajících do oblasti Podnikatelského prostředí, kde jí patří 3. místo v republice, tak v kritériích z oblasti Přístup veřejné správy, kde se zařadila na místo 5. Dobré umístění podtrhují především příznivé ceny stavebních pozemků a nízká dlouhodobá nezaměstnanost (6. místo v ČR). Velmi dobře si Dobruška vede také v kritériích kapitálových výdajů, výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu (7.místo v ČR). V neposlední řadě má Dobruška velký rozsah úředních hodin a úspěch slavila i v testu elektronické komunikace.

„Naší hlavní devízou jsou kvalitní zaměstnanci. Máme jich na úřadě 150 a nad nimi je naše paní tajemnice, která je všechny skvěle vede. Snažíme se aby radnice fungovala jako jeden celek a všem občanům, tedy i podnikatelům poskytovala ty nejlepší podmínky a dokázala ji pokud možno kdykoli se vším pomoci,“
uvedl starosta Petr Lžičař.

Nová Paka, která loni žebříčku kralovala, skončila letos třetí. Sestup z nejvyšší příčky však nutně neznamená, že se podnikatelům v Nové Pace nedaří. Vysoký iRating, velký objem čerpaných dotací z Evropské unie a velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem. Nová Paka uspěla především v oblasti Přístupu veřejné správy, kde skončila na 8. místě v rámci všech hodnocených měst. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo ze vstupného patří v rámci České republiky k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň.

„Chceme být především místem pro život a od toho se odvíjí také přístup radnice. Snažíme se být otevření a dělat správná rozhodnutí. Jen tak se u nás bude nejen dobře podnikat, ale především dobře žít,“
uvedl starosta Josef Cogan.

Celkové pořadí - Město pro byznys 2015 - Top 10
1. Humpolec
2. Dobruška
3. Nová Paka
4. Pardubice
5. Litovel
6. Pelhřimov
7. Třinec
8. Šumperk
9. Nové Město nad Metují
10. Pacov

Nejlepší města bodují nízkou nezaměstnaností a dobrým hospodařením

Nejlépe hodnocená města se celkově od ostatních odlišují především vyšším podílem velkých zaměstnavatelů, dobrou dostupností k dálniční síti, nižší nezaměstnaností, a to i dlouhodobou nezaměstnaností, vyšším podílem učňů a studentů odborného vzdělávání, dobrým hospodařením radnic vyjádřeným iRatingem společnosti CRIF-CCB, vyšší likviditou a nižšími náklady na dluhovou službu, dále také spíše nižšími cenami vodného a stočného, dobrou e-mailovou komunikací živnostenských odborů a také nižšími místními poplatky. Města, která se umístila na nejvyšších příčkách, se nijak zásadně neliší od ostatních měst v podílu podnikatelů, v podílu právnických osob, v cenách stavebních pozemků a ve výši získaných EU dotací.

Obecně platí, že ve městech, kde je vyšší míra nezaměstnanosti, je také vyšší míra dlouhodobé nezaměstnanosti. S tím dále souvisí také vyšší konkurence na pracovním trhu.

S atraktivními lokalitami, kde byl zaznamenán přírůstek obyvatel, jsou spojeny také vyšší ceny stavebních pozemků a bytů. Tyto oblasti mají také větší podíly právnických osob. Na druhou stranu nevýhodou těchto lokalit je, že ve třídách je v průměru více žáků než v méně atraktivních městech.

Dále je patrné, že ve městech, která jsou více vzdálena od dálnice, se nachází větší podíl lesů a vodních ploch. Velmi silně spolu korelují také kritéria likvidita a dluhová služba. Tedy čím byla města ohodnocena jako likvidnější, tím nižší mají podíl splátek a úroků vzhledem k provozním příjmům.

S přijatými dotacemi z fondů EU úzce souvisí výše kapitálových výdajů měst. Příjem EU dotací je podmíněn spolufinancováním dotovaných projektů. Přijaté dotace tak zvyšují investiční výdaje měst, z čehož mají obyvatelé dlouhodobý užitek.

Zpět
© 2019 Communa, s.r.o., Všechna práva vyhrazena
Kontakt   |    Mapa stránek
Vytvořil artbox, s.r.o.
Partneri 2019